Arama motoru optimizasyonu konusu her webmasterın bilmesi ve kendini geliştirmesi gereken bir konu. Arama motorları, kullanıcılarına daha ilgili içerik sunmak amacıyla kendi algoritmalarını sürekli güncellediği için webmasterların da kendilerini sürekli yenilemeleri gerekiyor. Ben de bu yazımda kendi yararlandığım SEO kaynaklarını sizlerle paylaşmak istedim.

Türkiye’de açık ara Seohocasi.com bu işin liderliğini yürütüyor. Düzenli aralıklarla yazdıkları blog yazıları, sundukları ücretsiz SEO araçları ve e-kitaplar ile camiaya fazlasıyla katkı sundular. Sitenin sahibi Kaan Gülten’in Sorularla Seo ve Uzmanından SEO kitabını da satın alarak kendinizi bu konuda geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ben ilk onun kitabından başlamıştım çalışmaya 🙂 Ayrıca sitede ücretsiz yayınlanan “Site İçi SEO”  ve “Site Dışı SEO” kitaplarını da mutlaka tavsiye ederim.

“Adım Adım SEO” kitabı : Kodlab Yayınları’ndan çıkan kitap İbrahim Kavaklı’nın imzasını taşıyor. Ben okudum, yeni başlayanlar için gayet açıklayıcı ve derli toplu olmuş. Site İçi / Site Dışı SEO, Backlink, Mobil SEO, Lokal SEO, WordPress SEO, E-Ticaret SEO gibi konular üzerinde detaylı bir şekilde durulmuş.

İngilizce biliyorsanız Google’ın kendi blogunu (blog.google) adresini yer imlerinize eklemenizde fayda var.

SearchEngineLand.com : Benim yabancı kaynaklar arasında sık takip ettiğim bir blog. Sadece Google değil farklı arama motorlarıyla ilgili gelişmeler, öngörüler, tespitler ve arama motoru reklamcılığı (SEM) ile ilgili makaleler paylaşılıyor.

İngilizcesine güvenenler ayrıca SearchEngineJournal.com ve SearhEngineWatch.com sitelerini de sık kullanılanlara eklesinler.

Bu alanda Türkçe yeterince kaynak yok ve olanlarla da kesinlikle yetinmeyin.